Budowa domu: murowany czy szkieletowy?

Kategoria: Blog

dom murowany

Osoby planujące budowę domu muszą dokonać wyboru: tradycyjny dom murowany, czy nowoczesny „Kanadyjczyk”? Oba typy mają swoje wady i zalety, jednak również wiele je łączy. Zarówno domy murowane jaki szkieletowe mogą być energooszczędne, oba rodzaje nie mają żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o bryłę budynku. Czym się kierować, decydując się na daną metodę budowy?

Dom na lata

Dom, który będzie można przekazać w spadku dzieciom i wnukom, to dom murowany. Cegła i pustak zniosą wszystko, są bardzo odporne na działanie czasu i czynników zewnętrznych. Dom murowany to też absolutna dowolność w urządzaniu wnętrz – wytrzymałe ściany cierpliwie zniosą wieszanie szafek i ciężkich obrazów. Mocne i grube ściany wewnętrzne to oznaczają również świetne wyciszenie poszczególnych pomieszczeń. Trzeba się jednak liczyć z tym, że budowa tradycyjnego domu trwa co najmniej kilka miesięcy, a czasami parę lat. Jest również o wiele droższa. Murowany dom to również problem z jego przebudową lub rozbudową, wszelkie zmiany w instalacjach wymagają kucia ścian i długotrwałego bałaganu.

Nowocześnie i praktycznie

Dla osób, które chcą szybkiego i praktycznego przeprowadzenia budowy, lepszym pomysłem będą domy kanadyjskie. Ich budowa to sama przyjemność. Po wylaniu fundamentów, praktycznie kończą się prace mokre i budowa idzie do przodu w błyskawicznym tempie. Przyszły właściciel może też być spokojny o fundusze. Domki kanadyjskie są dużo tańsze, niż tradycyjne domy. Dzięki prostej konstrukcji, dom szkieletowy można  każdej chwili w dość łatwy i szybki sposób rozbudować dostosowując go do potrzeb rodziny. Są idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie chcą by wybór projektu domu był zobowiązaniem na całe życie.