Mity o domach szkieletowych

Wokół domów szkieletowych krąży wiele mitów. Przeważnie powielają je Ci, którzy z budową domku kanadyjskiego nie mieli nigdy nic wspólnego. Niektóre z nich wynikają z braku zaufania do drewna (większość domów w Polsce powstaje z pustaka), niektóre są zupełnie bezpodstawne i irracjonalne. Poniżej omówimy kilka najczęściej powtarzanych mitów.

Kategoria: Blog

dom szkieletowy

Z zewnątrz…

Najczęściej powielanym mitem jest to, że konstrukcje szkieletowe są nietrwałe i niebezpieczne. Zarzuca im się łatwopalność. To nie prawda. Drewniana konstrukcja jest wypchana całkowicie wełną szklaną, która ogranicza ilość tlenu dochodzącego do drewna –  a co za tym idzie, uniemożliwia rozprzestrzenianie się ognia. Dodatkowo, na domku kanadyjskim można położyć dowolną elewację. Jeśli wybierzemy tynk lub kamień, otrzymujemy kolejną ognioodporną warstwę. Nieprawdą również jest to, że ścianę domu można zniszczyć kopnięciem lub że domek rozpadnie się przy silniejszym wietrze. Rozwiązania budowlane i użyte materiały sprawiają, że dom szkieletowy niewiele różni się wytrzymałością od murowanego. Domek nie jest również podatny na działanie szkodników. Drewno, z którego powstaje, jest suszone w specjalnych piecach tuż przed rozpoczęciem budowy. Owady, grzyby i mikroorganizmy nie mają szansy przeżycia tego procesu.

… i wewnątrz

Najsłynniejszym mitem jest to, że w domu szkieletowym problemem jest powieszenie szafek. Nie jest – wystarczy wiedzieć jak to zrobić, rozumiejąc konstrukcję domu. Ciężary powinny wisieć na listwach zamontowanych na słupkach konstrukcyjnych, zamiast być przymocowywane bezpośrednio do ściany. Drugim popularnym mitem jest to, że w domku szkieletowym nie wolno mieć kominka. Oczywiście, że wolno! Jak już wiemy, domek wbrew pozorom nie jest łatwopalny. Jeśli więc zatrudnimy specjalistę kominiarza, poprowadzi budowę kominka tak, by służył przez lata i był w 100% bezpieczny.