Skandhouse Domy szkieletowe - Aktualności

Wpływ inflacji na branżę budowlaną

Wpływ inflacji na branżę budowlaną

22

wrz

2023

Wpływ inflacji na branżę budowlaną

Mimo, iż w codziennym życiu konsumenci przywykli do panującej drożyzny, to szalejąca inflacja wciąż odbija się zarówno na nawykach zakupowych, jak i na stanie poszczególnych gałęzi gospodarki. Jedną z takich branż pozostaje niewątpliwie branża budowlana, w której sektorze działa również firma Skand House. Ceny surowców oraz energii wpłynęły na wzrost kosztów wyrobów budowlanych jak i samej robocizny. Jak się to przedstawia obecnie? Zapraszamy do lektury.

Lekka „zadyszka”...
Skutki rosnących cen zostały w branży budowlanej zauważone bardzo mocno – zarówno na poziom kosztów ponoszonych przez firmy budowlane, jak i inwestorów. Wzrosły też ceny działek, zatrudnienia, pogorszyły się warunki kredytowe – wszystko to wpłynęło negatywnie na sytuację przedsiębiorców, ale i indywidualnych usługobiorców.

...czy długotrwały spadek formy?
Aktualny stan rzeczy pogarsza fakt, że wzrost cen jest widoczny od kilku lat. W samym okresie od kwietnia 2021 do maja 2022 materiały budowlane odnotowały aż 34% podwyżkę. Największe podwyżki dotyczyły wszelkiego rodzaju izolacji – termicznych oraz akustycznych (w lutym 2022 ich koszty były o ponad 70% wyższe niż rok wcześniej). Niewielką, lecz systematyczną poprawę można zauważyć dopiero od lipca tego roku. Początkowo było to spowolnienie podwyżek, następnie utrzymywanie się ich na podobnym poziomie, a w niektórych kategoriach – pojawiły się nawet spadki cen. W tej ostatniej grupie znajdują się m.in. drewno i płyty OSB – kluczowe dla tworzenia drewnianych domów szkieletowych.

A co z poziomem indywidualnym
Oczywiście takie stopniowe zmiany nie sprawią, że z miejsca zwiększy się zainteresowanie rozpoczynaniem budowy domów. Według danych GUS, liczba indywidualnych inwestorów w stosunku rok do roku spadła o ponad 26%. A wedle ekspertów z różnych dziedzin – wzrost cen usług i kosztów budowy potrwa jeszcze przez co najmniej 2 lata. W efekcie nieuchronne jest dalsze spowalnianie rozwoju branży budowlanej. Można założyć, że na rynku pozostaną jedynie te firmy, które zdołały przez lata zdobyć wystarczającą renomę wśród zadowolonych klientów, by, mimo kryzysu, wciąż przyciągać nowych zainteresowanych.

W przypadku producentów wyrobów budowlanych – warto pamiętać, że Polska to jeden z największych europejskich wytwórców w tym sektorze, a wiele z produkcji jest przeznaczona na eksport – w związku z tym te firmy powinny utrzymać się na rynku. Osobną kwestią może być jednak redukcja zatrudnienia związana z wyższymi kosztami utrzymania pracowników.

Co można zrobić?
Wysoka inflacja niewątpliwie bardzo negatywnie wpływa na branżę budowlaną oraz jej perspektywy rozwoju. Sytuacji nie poprawia również fakt, że również inwestycje finansowane przez samorządy zostały ograniczone w związku z ograniczoną dostępnością środków budżetowych.

W dobie ograniczonej dostępności środków, gorszych warunków kredytowych warto decydować się na takie inwestycje, które mogą być realizowane w czasie szybszym, niż tradycyjne domy. Szkieletowe domy drewniane stwarzają szerokie możliwości do późniejszego oszczędzania – np. na eksploatacji energii elektrycznej czy cieplnej. Łatwo przekształcić je w budynku energooszczędne, a nawet pasywne. Z tego względu – jeśli w czasach inflacji warto lokować kapitał w domu – to najlepiej w domu szkieletowym, jaki można zbudować ze Skand House.

Pozostałe aktualności

13

mar

2024

Korzyści dla zdrowia i komfortu mieszkańców

Drewniane domy wznoszone w oparciu o konstrukcje szkieletową to forma, która oferuje wiele zalet dla inwestorów oraz użytkowników.

Czytaj więcej

13

lut

2024

Jak chronić dom przed wilgocią?

Drewniane domy szkieletowe to doskonałe miejsce do mieszkania również ze względu na panują

Czytaj więcej